Newsletter maig 2026

Caixabank Accionistas

Actualitat Caixabank

Resultats
Primer trimestre 2026

El Grup CaixaBank va obtenir un benefici net de 1.572 milions d'euros, fet que suposa un augment del 7% en comparació amb l'any anterior (1.470 milions), impulsat pel dinamisme de l'activitat comercial i el creixement dels ingressos.

Missatges principals

Volum de negoci

Fort impuls de l'activitat comercial, amb un volum de negoci d'1,1 bilions d'euros i uns actius totals de 669.970 milions.

Missatges principals

Gestió del risc

Millora de la qualitat de l'actiu, amb una ràtio de morositat de l'1,98% i una ràtio de cobertura del 79%.

Missatges principals

SOLVÈNCIA

Sòlida posició financera, amb 173.356 milions d'euros en actius líquids i una ràtio CET1 del 12,5%.

Missatges principals

Rendibilitat

Manteniment d'una rendibilitat sòlida, amb un ROTE del 17,6% i una ràtio d'eficiència del 39,6% (12 mesos).

1.572 MM€

Resultat atribuït al Grup CaixaBank

Actualidad Caixabank

Compte de resultats del Grup CaixaBank

En milions d'euros
1T 2026
Variació
interanual
Marge d'interessos 2.662 0,6%
Ingressos per serveis 1.374 7,5%
Altres ingressos 91 5,9%
Marge brut 4.127 2,9%
Total despeses d'adm. i d'amortització (1.652) 4,6%
Marge d'explotació 2.475 1,8%
Pèrdues deteriorament actius financ. i altres (232) 19,3%
Altres dotacions a provisions (26) (40,3%)
Ben./pèrdues en baixa d'actius i altres 12 -
Impostos, minoritaris i altres1 (656) (8,4%)
Resultat atribuït al Grup 1.572 7,0%


1. En la línia d'impostos sobre beneficis, s'inclou la meritació lineal de l'impost sobre el marge d'interessos i comissions (IMIC): -152 MM€ / -148 MM€ el 2025.

Ingresos

01

Ingressos

El marge d'interessos arriba als 2.662 milions d'euros, un 0,6% més interanual, gràcies al creixement en volums. Els ingressos per serveis1 augmenten un 7,5%, fins als 1.374 milions, impulsats per la gestió patrimonial (+9,5%), les assegurances de protecció (+13,5%) i l'increment de les comissions bancàries (+2%), recolzat en l'activitat majorista. El marge brut se situa en els 4.127 milions d'euros (+2,9%) i el marge d'explotació, en els 2.475 milions (+1,8%).

1. Inclou gestió patrimonial, assegurances de protecció i comissions bancàries.

02

Despeses

Les despeses d'administració i amortització augmenten un 4,6% interanual. Les despeses de personal creixen un 3,6%, principalment per l'aplicació del Conveni assolit el 2024 i l'ampliació de la plantilla (perfils tècnics). Les despeses generals augmenten un 5,5%, vinculades al desenvolupament d'iniciatives estratègiques, i les amortitzacions creixen un 7,4% en línia amb el nivell d'inversió més alt que preveu el Pla Estratègic 2025-2027. La ràtio d'eficiència (12 mesos) se situa en el 39,6%.

03

Recursos i crèdit

Els recursos de clients arriben als 733.975 milions d'euros, després de créixer un 6,3% interanual, amb un bon comportament dels recursos en balanç (+5,3%), sobretot l'estalvi a la vista (+6,1%) i els passius per contractes d'assegurances (7,8%). Els actius sota gestió augmenten un 10,1% fins a situar-se en 202.309 milions d'euros.
La cartera de crèdit sa creix un 7,2% interanual, fins als 380.279 milions d'euros, impulsada pel dinamisme de la demanda i per la positiva evolució del crèdit a empreses (+8,8%), habitatge (+6,7%) i consum (+12,3%).

04

Provisions i cost del risc

A 31 de març de 2026, els fons per a insolvències ascendeixen a 6.553 milions d'euros, dels quals 311 milions corresponen a un fons col·lectiu de provisions que cobreix riscos associats a pèrdues esperades per risc de crèdit i que es manté estable durant el trimestre. En aquest context, la ràtio de cobertura millora fins al 79% i el cost del risc (últims 12 mesos) se situa en el 0,23%.

Balanç i qualitat creditícia

Solvència i liquiditat

Març 2026

12,5%

CET1

173.356MM€

En actius líquids

Ràtio CET1

Dades en % dels actius ponderats per risc

Solvencia y liquidez

Nota: la ràtio reguladora a març-26 és del 12,40%.
1. Després de rebre l’autorització reguladora, el CdA va aprovar l’inici del vuitè programa de recompra d’accions (SBB), per un import màxim de 500 MM€, ja deduït íntegrament de les ràtios de solvència a març de 2026.
2. Inclou la generació de capital procedent del resultat net i un menor consum de capital associat als DTAs.

Qualitat de L’ ACTIU

Març 2026

79%

Ràtio de cobertura

1,98%

Ràtio de morositat

Ràtio de morositat

En percentatge (%)

Calidad del activo

1. Dades de 2021 afectades per la incorporació de Bankia.

Entidad líder en el negocio de banca y seguros

Entitat líder en el negoci de banca i assegurances

Quotes de mercat en productes clau-Espanya1

24,7%

Dipòsits

23,4%

Crèdit

23,0%

Fons d'inversió

19,5%

Crèdit al consum

34,3%

Plans de pensions

31,0%

Facturació de targetes

38,1%

Assegurances d'estalvi

28,1%

Assegurances de vida-risc

1. Última informació disponible. Font: Banc Central Europeu, INVERCO, ICEA i Sistemes de targetes i mitjans de pagament. Quota de crèdits i dipòsits corresponen a altres sectors residents (llars i empreses no financeres). Per a la quota d'assegurances d'estalvi, les dades del sector són estimacions internes.

20,8

milions de clients Espanya i Portugal

CaixaBank líder en financiación verde en Europa

Riscos i oportunitats del conflicte de l'Iran, segons CaixaBank Asset Management

VEURE'N MÉS

Evolució de l'acció

Evolució de l'acció

10,815€

Tancament a 08-05-2026

0,2%

Respecte a la setmana anterior (30-04-2026)

3,5%

Respecte al tancament de l’any anterior (31-12-2025)

Variació de les cotitzacions


CaixaBank

Ibex 35

Bancs Ibex 35

Bancs zona euro
Última setmana -0,2% 0,6% 0,5% 1,7%
Mes en curs -0,2% 0,6% 0,5% 1,7%
El 2026 3,5% 3,4% 0,2% 0,4%
Últims 12 mesos 50,9% 32,6% 51,0% 36,8%

Font: CaixaBank, a partir de dades de Bloomberg.

Indicadors de l'acció

75.970

Capitalització borsària Milions d’euros

7,5

Volum negociat1 Milions d’accions

28,6%

Volatilitat 12 mesos

12,2x

per 2026 Vegades

2,04x

P/ Valor teòric comptable2

4,6%

Rendibilitat del dividend3

0,85

Benefici per acció4

11,89

Preu objectiu analistes5

1. Volum mitjà diari de l’any actual a BME.

2. Cotització a tancament de 08-05-2026 i VTC a tancament del 1T2026.

3. Segons dividends pagats els últims 12 mesos.

4. Segons dades a tancament del 1T2026.

5. Preu a 07-05-2026. Aquesta informació no constitueix en cap cas una recomanació de compra o de venda de l'acció.

INICIATIVES PER A ACCIONISTES

Webinar Aula
Operativa borsària: ràtios i anàlisi fonamental

Pòdcast AULA
El risc i la rendibilitat a través de les pel·lícules de Tom Cruise

15% dto. Maletas

15% dte.Paradors

Gabol

Oferta vàlida fins al 31-12-2026

Gaudeix d'un 15% de descompte sobre la Tarifa Parador, que inclou règim d'allotjament i esmorzar.

Per aplicar el descompte, introdueix el codi CE26CXBK en finalitzar la reserva. Oferta no acumulable a altres promocions o descomptes.

Accedeix-hi aquí
Grecia, Semana Santa 2023

Madeira Estiu 2026

Halcón viajes

Descobreix Madeira, el secret millor guardat de Portugal, i gaudeix d'una experiència inoblidable entre levades, natura i paisatges per sobre dels núvols. Viatge de 8 dies i 7 nits en hotel de 4 estrelles.

Informació i reserves

Telèfon: 936 364 700 o halcon358@halcon-viajes.es, indicant que ets accionista de CaixaBank.

Preus i sortides

Consulta totes les ofertes exclusives vigents

CaixaBank és aliè a les relacions comercials i contractuals que es derivin de les promocions ofertes per terceres empreses, ja que només es limita a facilitar l'accés a aquestes.